TA STRONA UŻYWA COOKIE

X Nie pokazuj więcej
Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Nasze Walce | Organizacje - Związek Emerytów i Rencistów
Strona główna | Jesteś w dziale:

Organizacje - Związek Emerytów i Rencistów

 

Waleccy emeryci poprawiali kondycję

W miesiącu marcu waleccy emeryci rozpoczęli realizację projektu współfinansowanego przez Gminę Walce pod nazwą „Poprawa kondycji emerytów poprzez zajęcia ruchowe i rekreacyjne". W ramach projektu zorganizowano 8 wyjazdów na basen „Delfin" w Krapkowicach . Korzystało z nich każdorazowo trzydziestu emerytów ( 20 osób z Walec i 10 ze Straduni). Zajęcia na basenie nie tylko poprawiały kondycję fizyczną, ale były też okazją do wymiany doświadczeń, wrażeń, często przepisów kulinarnych, czy wymiany informacji. Był to mile i pożytecznie spędzony czas. Projekt uczestnicy zakończyli spotkaniem integracyjnym w restauracji „ Red- Pepper" w Krapkowicach. Całkowity koszt zadania to 4628zł, z czego dofinansowanie z Gminy Walce wynosiło 4128 zł.

img20190412wa0002 

 

Spotkanie karnawałowe waleckich emerytów

 Jak co roku pod koniec karnawału waleccy seniorzy spotykają się, aby się pobawić, porozmawiać, powspominać. W tym roku spotkanie odbyło się 19 lutego. Wzięło w nim udział 89 członków waleckiego koła Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

dscn0358 

Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca Zarządu, pani Danuta Janiczek, która powitała wszystkich zebranych oraz zaproszonych gości. W imprezie brał udział wójt gminy Walce, pan Marek Śmiech, sołtys wsi Walce, Jan Kunert oraz przedstawicielki Zarządu Powiatowego w Krapkowicach.

dscn0366 

Przewodnicząca powitała w gronie seniorów kolejnych członków waleckiego koła. W tym roku  powiększyło się ono aż o 12 członków. Obecnie liczy 119 osób. Nowym członkom zostały wręczone legitymacje członkowskie.

 dscn0373

Następnie głos zabrał pan Wójt, który podziękował za zaproszenie i życzył wszystkim miłego popołudnia i wieczoru. Obiecał też wesprzeć seniorów poprzez finansowanie wyjazdów na wycieczki i basen. Same słowa uznania dla Zarządu waleckiego koła padły z ust przedstawicielki zarządu Powiatowego ZERiI. Przy pysznej kawie i ciastkach czas szybko mijał.

dscn0368 

Gości bawił DJ Grzegorz .  Po pląsach wybornie smakowała kolacja. Goście bawili się do późnego wieczora.

dscn0379 

 

Gwarnie, wesoło i pożytecznie

Tak można określić spotkanie seniorów w dniu 22 sierpnia na Antoszce. Piknik pod nazwą „Pożegnanie lata" organizuje od kilku lat zarząd waleckiego Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Zastępca przewodniczącej koła, pani Barbara Żak serdecznie powitała przybyłych gości i uczestników życząc im miłego pobytu i dobrych wrażeń.

img_9286 

 W tym roku swoją obecnością zaszczycił zebranych starosta krapkowicki, pan Maciej Sonik, który obdarował seniorów dobrym słowem, miłym uśmiechem, a także słodyczami. Na spotkanie przybyli też przedstawiciele Zarządu Rejonowego Związku Emerytów, pani Wanda Kutyło i pan Józef Gut, zawsze mile u nas widziani. Gościem był też dyrektor GOK Walce, pan Marek Śmiech, który dla waleckich seniorów ma „otwarte serce". Nie zabrakło też sołtysa Walec, pana Jana Kunerta.

img_9290 

W cieniu drzew, przy śpiewie ptaków i dźwiękach muzyki granej przez przedstawiciela młodzieży Grzesia Torkę, ciasto i kawa smakowały o wiele lepiej niż w domu.

img_9291 

 Kolejnym wydarzeniem popołudnia było spotkanie z policjantami. Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach, aspirant sztabowy Jarosław Waligóra przy wsparciu dzielnicowych przystępnie i jasno zaznajomił zebranych w jaki sposób działają oszuści, jak się nie dać oszukać i gdzie szukać pomocy. W swym wystąpieniu posiłkował się sytuacjami jakie miały miejsce w naszym powiecie. Zebrani zadawali pytania, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Pogadanka ta była zaplanowana w ramach projektu „Aktywne i pożyteczne wakacje seniora" współfinansowanego przez Zarząd Powiatu Krapkowickiego.

img_9294 

Potem nadszedł czas na poczęstunek- kiełbaski ugrillowane przez sołtysa oraz kartofelsalat przygotowany przez gospodynię obiektu. Apetyty dopisywały, muzyka grała i kto chciał mógł potańcować albo powalcować. Były rozmowy, śpiewy i dużo śmiechu.

Gdy słońce układało się do snu, trzeba było wracać do domu. Ci, którzy przyjechali na rowerach, zgodnie z zaleceniami policjantów, wracali z włączonym oświetleniem, oznakowani i gęsiego.

Zarząd Koła Emerytów w Walcach znowu stanął na wysokości zadania. Było to bardzo udane popołudnie. Spotkanie na Antoszce na pewno zostanie w pamięci uczestników aż do następnego roku, tym bardziej że był to czas spędzony gwarnie, wesoło i pożytecznie.

                                                                                                    Teresa Wieczorek

 

 

Wycieczka do Pszczyny i Goczałkowic

 Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Walce we współpracy z Zarządem Powiatu Krapkowickiego realizuje projekt „Aktywne i pożyteczne wakacje seniorów”. Pierwsze zadanie zostało zrealizowane w środę, 4 lipca. Grupa waleckich seniorów udała się na wycieczkę do Pszczyny. Po przyjeździe na miejsce był czas na spacer po parku oraz krótki odpoczynek. Potem uczestnicy wycieczki zwiedzali z przewodnikami piękny pałac. Wszystkie odwiedzane sale wzbudzały podziw, największe wrażenie zrobiła jednak na zwiedzających jadalnia, pełniąca też funkcję sali balowej. Ciekawa też była historia księżnej Daisy.

img_8986 

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zagrody żubrów. Są tam różne zwierzęta, ścieżka edukacyjna, wystawy fauny i flory występującej w okolicy Pszczyny. Oczywiście największą atrakcją była rodzina żubrów, która właśnie spożywała obiad. Potem wycieczka udała się do Goczałkowic, gdzie znajdują się pokazowe ogrody. Po pysznym obiedzie, w towarzystwie przewodników, grupa zwiedziła aranżacje różnych ogrodów np. zimowy, wiejski, skandynawski, angielski i wiele innych. Panie przewodniczki ciekawie opowiadały o niektórych okazach kwiatów, krzewów i drzew. Spacer po ogrodach był dość wyczerpujący, gdyż słońce mocno grzało, a i teren ogrodów jest rozległy. Trzeba było wzmocnić organizm kawą i ciastem. Po deserze był czas na zakupy w pobliskim centrum ogrodniczym. Pełni wrażeń i zakupionych kwiatów wycieczkowicze udali się w stronę Walec. Kolejnym zadaniem projektu będzie spotkanie integracyjne na Antoszce. Gościem specjalnym będzie policjant, który będzie ostrzegał seniorów przed różnymi oszustami.

 

 

Projekt dla seniorów

W miesiącach marzec - maj realizowany był projekt skierowany do seniorów z naszej gminy "Poprawa kondycji emerytów poprzez zajęcia ruchowe i rekreacyjne", współfinansowany przez Wójta Gminy Walce. Podczas jego realizacji  zorganizowano 4 wyjazdy na basen do Krapkowic.

img20180601wa0007 

Odbyła się wycieczka do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

img_8698

img_8700

img_8704

oraz do Mosznej.

img_8707 

Spotkanie karnawałowe

Jak co roku pod koniec karnawału nasi seniorzy spotykają się, aby się pobawić, porozmawiać, powspominać. W tym roku spotkanie odbyło się 7 lutego. Wzięło w nim udział 83 członków waleckiego koła ZERiI.

 img_8334

Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca Zarządu pani Danuta Janiczek, która powitała wszystkich zebranych oraz zaproszonych gości.

img_8336

W imprezie brał udział wójt gminy Walce, pan Bernard Kubata, dyrektor GOK, pan Marek Śmiech, sołtys wsi Walce, Jan Kunert oraz przedstawiciele Zarządu Powiatowego w Krapkowicach.

img_8342

Przewodnicząca powitała w gronie seniorów kolejnych członków waleckiego koła. W tym roku  powiększyło się ono o kolejnych 6 członków. Obecnie liczy 116 osób. Nowym członkom zostały wręczone legitymacje członkowskie.

img_20180206_154454 

Następnie głos zabrał pan Wójt, który podziękował za zaproszenie i życzył wszystkim miłego popołudnia i wieczoru.Obiecał też wesprzeć seniorów poprzez finansowanie wyjazdów na wycieczki i basen. Same słowa uznania dla Zarządu waleckiego koła padły z ust przedstawicielki zarządu Powiatowego ZERiI. Przy pysznej kawie i ciastkach czas szybko mijał.

img_8343_01

Gości bawił DJ Denis, który umilał czas zebranym m.in. graniem na niezwykłym instrumencie- fletni Pana

img_8352

Zapraszał też obecnych do tańca

img_8356
 Po pląsach wybornie smakowała kolacja. Goście bawili się do późnego wieczora.

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze

15 listopada 2017 odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze naszego koła Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. W zebraniu brało udział 68 członków, na 113 zapisanych.

img_8064 

Przebiegało ono w miłej i życzliwej atmosferze, przy kawie i ciastku. Na początku wybrano przewodniczącą zebrania, którą została pani Gizela Kunert.

img_8065 

Wybrano też komisje: mandatową, porozumiewawczą i wnioskową. Ustępujący Zarząd złożył obszerne sprawozdanie ze swej pięcioletniej działalności.Po złożeniu sprawozdania przewodnicząca koła podziękowała wszystkim członkom Zarządu, szczególnie tym, którzy nie kandydowali na następną kadencję, czyli panomi Barbarze Glombik i Teresie Wieczorek.

img_8063

 

img_8058 

W przerwie zebrania przewodnicząca wręczyła legitymację członkowską pani Rozwicie Tobias, nowej członkini naszego koła. Panie z Zarządu Powiatowego wręczyły pani Teresie Wieczorek medal za zasługi dla Związku( nie mogła go odebrać na uroczystości z okazji Światowego Dnia Seniora w Krapkowicach.

img_8057 

W przerwie zebrania przewodnicząca wręczyła legitymację członkowską pani Rozwicie Tobias, nowej członkini  naszego koła.

img_8061 

Po przerwie na kawę przystąpiono do wyborów. wybierany był nowy zarząd koła oraz delegaci na Zjazd Rejonowy. Komisja mandatowa stwierdziła prawomocność wyborów, a komisja porozumiewawcza kandydatów do nowego zarządu koła i  kandydatów delegatów na Zjazd Rejonowy. W głosowaniu jawnym wybrano zarząd koła w składzie: Glombik Ingeborga, Glombik Małgorzata, Janiczek Danura, Kacan  Jadwiga, Torka Krystyna, Toszek Maria, Zimnol Teresa, Żak Barbara. Delegatami na Zjazd rejonowy zostały panie: Danuta Janiczek, Maria Toszek, Ingeborga Glombik.

Nowo wybrany zarząd udał się na obrady, aby ukonstytuować się. Po krótkich obradach został wybrany Zarząd Koła Walce w składzie;

przewodnicząca- Danuta Janiczek

zastępca- Barbara Żak

sekretarz- Teresa Zimnol

skarbnik I - Ingrborga Glombik

skarbnik II- Maria Toszek

członkowie: Małgorzata Glombik

                 Jadwiga Kacan

                 Krystyna Torka

dsc_0003_02 

   Po dyskusji komisja wnioskowa przedstawiła propozycje zadań do pracy na następną kadencję. Złożono też gratulacje nowemu Zarządowi i przewodniczącej, pani Danucie Janiczek. Po wyczerpaniu porządku obrad zebranie zakończono.              

Obchody powiatowe Dnia Seniora

Na zaproszenie burmistrza Krapkowic i starosty powiatowego pięćdziesięcioosobowa grupa waleckich seniorów uczestniczyła w powiatowych obchodach Światowego Dnia Seniora. W części oficjalnej przemawiał burmistrz Krapkowic, pan Andrzej Kasiura, starosta powiatu krapkowickiego, pan Maciej Sonik oraz przedstawicielki Zarządu Rejonowego PZERiI w Krapkowicach. Były też podziękowania dla osób wspierających Związek. Wśród nich znalazł się wójt naszej gminy, pan Bernard Kubata oraz dyrektor GOK Walce, pan Marek Śmiech,a także zespół "Waleckie Seniorki". Po złożeniu sprawozdania z działalności władze Zarządu Powiatowego wręczyły medale dla zasłużonych członków Związku. Medal za wybitne zasługi dla Oddziału PZERiI w Opolu otrzymały panie Danuta Janiczek i Teresa Wieczorek. Po części oficjalnej nastąpił program artystyczny z udziałem naszych "Waleckich Seniorek", artystów z operetki poznańskiej i zespołu, który biesiadnymi pieśniami umilałczas zgromadzonym.

Pożegnanie lata na Antoszce

I znów żegnaliśmy lato na Antoszce. Nasze koło Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów od kilku lat organizuje spotkanie dla swoich członków w gospodarstwie agroturystycznym na Antoszce. W tym roku odbyło się ono 24 sierpnia. Już na pół godziny przed piętnastą zaczęli pojawiać się pierwsi goście.

img_7820

Czekały na nich udekorowane stoły, przygotowane przez członkinie Zarządu Związku.

img_7825

Była kawa, ciasta i napoje chłodzące.

img_7836

Gości przywitała wiceprzewodnicząca koła, pani Jadwiga Kacan.

img_7832

W spotkaniu uczestniczyli też zaproszeni goście- członkowie zarządu powiatowego ZERiI w Krapkowicach.

img_7828

Potem był czas na rozmowy, słuchanie muzyki i wspólne biesiadowanie.

img_7831

W cieniu drzew przyjemnie spędzało się czas,a mimo upału nie było zbyt gorąco.

img_7837

Pod wieczór kiełbaskę z grilla przygotowali dla wszystkich zebranych sołtys Walec, Jan Kunert i właściciel gospodarstwa, Norbert Kern.

img_7843 

Na świeżym powietrzu wszystkim dopisywały apetyt i humor.

Wycieczka do Wieliczki

Tradycją się już stało, że na początku lipca waleckie Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów organizuje dla swoich członków i sympatyków wycieczkę. Zwiedzaliśmy atrakcyjne miejsca Dolnego Śląska, polskie góry i doliny, a także ciekawe miejsca w Czechach. W tym roku wyjechaliśmy wczesnym rankiem, 3 lipca, do kopalni soli w Wieliczce. Większość uczestników zwiedzała to miejsce po raz pierwszy, byli i tacy którzy w Wieliczce byli w czasach swojej młodości. Przewodnik oprowadzał nas przez trzy godziny po kopalni. Było to wspaniałe i niezapomniane przeżycie. Zdjęcie zrobione w kaplicy św. Kingi będzie pamiątką na długie lata.

wieliczka 

                          Kolejnym punktem wycieczki był Kraków, gdzie zwiedzaliśmy kościół Mariacki Sukiennice i  rynek Starego Miasta, gdzie wypiliśmy pyszną kawę, a większość zaopatrzyła się w pamiątki. Niektórzy uczestnicy wycieczki skusili się na przejażdżkę dorożką, a byli też i tacy którzy zwiedzali Kraków meleksem. Spacer wzdłuż brzegów Wisły zakończył pobyt w Krakowie. Ostatnim miejscem zwiedzanym w tym dniu był zabytkowy zespół klasztorny  Karmelitów Bosych w Czernej. Tam po zwiedzeniu obiektu wycieczkowicze zjedli smaczny obiad .W wycieczce uczestniczyły 44 osoby, w tym 10 seniorów z zaprzyjaźnionego koła z Dąbrówki Górnej i cztery osoby z Grocholubia. Wróciliśmy z obolałymi nogami, ale bardzo, bardzo zadowoleni, z nowymi doświadczeniami, ciekawymi przeżyciami i bogatszą wiedzą- bo podróże kształcą i młodych i tych starszych wiekiem.

Dokąd za rok? Pomyślimy.


Spotkanie karnawałowe

Stało się już tradycją, że nasi seniorzy spotykają się dwa razy do roku, w karnawale i na koniec lata. Pierwsze wielkie zadanie jakie postawił sobie Zarząd Koła ZERiI w Walcach było zorganizowanie spotkania karnawałowego. Odbyło się ono 21 lutego w sali naszego domu kultury. Nasi seniorzy odpowiedzieli licznie na zaproszenie, gdyż w spotkaniu uczestniczyło 87 osób. 

img_7125

img_7128
 

 Zebranych powitała przewodnicząca Zarządu, pani Danuta Janiczek, która powitała zaproszonych gości z panem Wójtem Gminy Walce, Bernardem Kubatą na czele. Złożyła też krótkie sprawozdanie z działalności koła w 2016 roku. Następnie wręczyła legitymacje nowym członkom koła, mianowicie paniom Gertrudzie Torka, Elżbiecie Korga, Gizeli Kunert, Rozwicie Tobias.

img_7131 

Powitała też zespół "Alicja i Krzysztof", który miał zabawiać gości.

Pan wójt również powitał wszystkich seniorów życząc im dobrego, zdrowego i pomyślnego roku 2017 oraz udanego popołudnia. Głoś zabrała też przedstawicielka Zarządu Powiatowego, która podziękowała waleckiemu Zarządowi za pełną poświęcenia i trudu pracę na rzecz seniorów. 

img_7135 

A potem..potem były już tylko rozmowy, wspólna zabawa, wyśmienite jedzenie i wspaniała atmosfera. Z żalem , że tak szybko czas minął i obietnicą spotkania za rok nasi seniorzy udali się do domów.

img_7142

img_7144 

Światowy Dzień Seniora 2016

Z okazji Światowego Dnia Seniora w hali sportowej w Krapkowicach odbyło się spotkanie seniorów z całego powiatu. Nasze koło reprezentowane było przez 68 osób.

dscn0173 

Podczas spotkania wyróżniono aktywnych członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów wywodzących się z naszego powiatu. Wśród wyróżnionych znalazły się członkinie naszego koła.

dscn0174 

Panie Barbara Glombik i Jadwiga Kacan otrzymały Medal w uznaniu za wybitne zasługi dla Związku. Złotą Odznakę Honorową za szczególne zasługi otrzymały panie Małgorzata Glombik i Barbara Żak.

dscn0165 

 

Spotkanie na Antoszce

Po raz piąty już nasi seniorzy spotkali się na Antoszce, aby pożegnać lato.

img_6301

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło 91 członków ZERiI oraz 5 zaproszonych gości.

img_6302

Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca Zarządu Koła ZREiI, pani Danuta Janiczek, która powitała serdecznie wszystkich uczestników i zaproszonych gości.

img_6303_01

Po kawie i słodkim poczęstunku głos zabrała przedstawicielka zarządu powiatowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, która podziękowała za zaproszenie. Wręczyła również legitymacje członkowskie 6 nowym członkiniom związku.

img_6307

Czas biesiadnikom miło płynął. Gości bawił Denis, który wspólnie z uczestnikami śpiewał znane przeboje, pięknie grał na fletni Pana, a także przygrywał do tańca. W tym czasie panowie smażyli kiełbaski, które były serwowane na kolację.

img_6314

Podczas spotkania planowano też wyjazdy i imprezy na przyszły rok. Uczestnicy imprezy chwalili dobrą organizację, a także miejsc spotkania.

img_6317 

Chętnie wrócą tu za rok.

Doroczna wycieczka seniorów

Stało się już tradycją, że na początku lipca waleccy seniorzy wyruszają zwiedzać Polskę i nie tylko. Lokalne koło Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizowało już wycieczki do Zakopanego, Wadowic, Żywca i Ołomuńca. W tym roku postanowiono ponownie odwiedzić Zakopane i okolice. W środę, 6 lipca, pięćdziesięcioosobowa grupa seniorów i ich sympatyków wyruszyła w stronę zimowej stolicy Polski. Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej. Tu uczestnicy wyjazdu poznali historię tego miejsca, spacerowali po Ogrodzie Różańcowym, modlili się przed figurą Gaździny Podhala. Zakopane powitało wycieczkowiczów słońcem i tłumem turystów. Podziwiali Wielką Krokiew ,następnie wjechali kolejką linową na Gubałówkę, gdzie był czas na podziwianie przepięknych widoków, spacerowanie i na kawę .

20160706_144326 

Potem turyści zwiedzali Krupówki. Zmęczeni górskim powietrzem i podróżą wszyscy chętnie udali się na miejsce noclegu, czyli do przepięknie położonej miejscowości Murzasichle. Po zakwaterowaniu i kolacji Walczanie udali się do miejscowej izby tradycji, gdzie tutejszy bajarz  opowiadał o zwyczajach, obrzędach, tradycjach górali, okraszając swe opowieści grą na różnych instrumentach.

img_7033

img_7034

Ten wieczór zapadnie uczestnikom wycieczki w pamięci. Następnego dnia, po śniadaniu, wycieczkowicze zwiedzili  kościół Matki Boskiej Częstochowskiej na Bachledówce. Tam zwiedzano też „Ścieżkę kardynała Wyszyńskiego"i kaplicę, poznano historię powstania tego miejsca. Ostatnim punktem programu był spływ przełomem Dunajca. Piękna, słoneczna pogoda, dowcipne opowieści flisaków, a przede wszystkim przepiękne widoki spowodowały, że dla wszystkich był to magiczny czas spędzony na łonie natury.

img_7049 

Program wycieczki zakończono w Szczawnicy, gdzie był czas na obiad. Zmęczeni, ale pełni wrażeń seniorzy wrócili do Walec około godziny dwudziestej pierwszej. W drodze powrotnej planowano już wycieczkę na przyszły rok.

                                                                                                   Przewodnicząca Zarządu Danuta Janiczek


 

Spotkanie na Antoszce.

Jak co roku Związek Emerytów i Rencistów  z okazji kończącego się lata zorganizował dla swoich członków spotkanie w gospodarstwie agroturystycznym na Antoszce. W spotkaniu wzięło udział ponad siedemdziesięciu członków Związku oraz zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca Koła Wiejskiego, pani Danuta Janiczek.

img_3546 

img_3540

img_3544 

Powitała zaproszonych gości oraz przybyłych na spotkanie członków Związku. Goście zostali uraczeni pysznym ciastem i kawą. Potem był czas na rozmowy, wspólne śpiewanie, a nawet tańce.

img_3571

img_3580 

Wycieczka do Ołomuńca

Tradycyjnie w lipcu Koło Wiejskie Związku Emerytów i Rencistów w Walcach  organizuje jednodniową wycieczkę. Tym razem była to wycieczka zagraniczna do Czech do Ołomuńca. Uczestniczyło w niej 49 członków i sympatyków Związku.Po nieprzespanej nocy i bez porannej kawy, z powodu braku prądu w Walcach wycieczka ruszyła w drogę, zabierając w Krapkowicach 12 seniorów

Strona została sfinansowana z Funduszu Urzędu Marszałkowskiego Wojewodztwa Opolskiego w ramach projektu "Nasze okno na świat"
© 2009 by NaszeWalce.pl | Wykonanie: ARCUS & iD7