TA STRONA UŻYWA COOKIE

X Nie pokazuj więcej
Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Nasze Walce | Rada Sołecka - Działalność
Strona główna | Jesteś w dziale:

Rada Sołecka - Działalność

 
Wiosenne porządki
We wtorek, 19 marca, waleckie panie zebrały się w centrum wsi, aby dokonać wiosennych porządków. Roboty było co niemiara, gdyż po zimie i ostatnich wichurach nasze skwery były bardzo zanieczyszczone. Do pracy zgłosiło się 15 pań wyposażonych w miotły, grabie i kopaczki.
 dscn0063
 
dscn0060_03
 
 
dscn0065
 
dscn0068 
Dzięki tak licznej ekipie udało się doprowadzić do porządku skwer odnowy wsi, teren przy starym cmentarzu, parking przy kościele i skwer na parkingu przy cmentarzu. Na koniec posadzone zostały wiosenne kwiaty.
Józefek w Kamionku
 
Na zaproszenie rady sołeckie wsi Kamionek 25 osobowa grupa naszych panów udała się do tej miejscowości, aby się integrować i bawić. Impreza rozpoczęła się o godzinie 17 powitaniem gości i uczestników miejscowych. Dokonała tego sołtyska, pani Barbara Komandzik. Głos zabrał też Wójt Gminy Walce, pan Marek Śmiech i sołtys Jan Kunert. Przystąpiono do tradycyjnego wbijania drewnianego pala, który ma poruszyć ziemię, ogrzać ją i pobudzić do życia.
dscn0029
 
dscn0042 
Każdy z uczestników  dokonał symbolicznego uderzenia. Dalsza część imprezy odbyła się w lokalu "Kasztelanka", gdzie panowie spędzili dalszą część popołudnia i wieczoru.
 dscn0055
Było pyszne jedzenie, piwko, rozmowy, konkursy i zabawy integracyjne. Następny Józefek już za rok w Walcach.
 
 Pierwsze zebranie nowej rady sołeckiej
dscn0007 
Dnia26 lutego odbyło się pierwsze zebranie nowo wybranej rady sołeckiej. Najważniejszym punktem zebrania było wybranie zarządu rady. Sołtys powitał wszystkich członków, szczególnie serdecznie tych, którzy w radzie sołeckiej rozpoczynają działalność. Następnie przystąpiono do wyboru władz rady sołeckiej. Przewodniczącym został pan Piotr Sado, zastępcą pani Gabriela Kubis, a sekretarzem pani Magdalena Osieka.Potem sołtys przedstawił zebranym zadania z zakresu funduszu sołeckiego. Jako,że fundusz ten zaopiniowało zebranie wiejskie członkowie rady zaaprobowali zadania do realizacji w roku 2019. Rozmawiano o potrzebie integracji mieszkańców poprzez wycieczki rowerowe, dbałości o porządek we wsi, o wspólnych imprezach z organizacjami działającymi w nazej miejscowości. Z zadań przewidzianych do realizacji w najbliższym czasie omówiono organizację wyjazdu do Kamionka na "Józefka".
 

 Zebranie wiejskie

1 lutego 2019 roku odbyło się zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i rady sołeckiej na kolejną kadencję. W zebraniu uczestniczyło 91 osób. ustępujący sołtys i rada sołecka złożyli sprawozdanie ze swej działalności. Wójt Gminy Walce, pan Marek Śmiech, podziękował sołtysowi za prace na rzecz naszej "małej ojczyzny", wręczył kwiaty i okolicznościowy dyplom. 

img20190201wa0023 

Następnie przystąpiono do wyboru sołtysa. Jedynym kandydatem był Jan Kunert, który w głosowaniu tajnym zdobył 90 głosów.

Zebrani podawali kandydatury na członków rady sołeckiej. Niestety wiele osób, zwłaszcza mężczyzn odmawiało. Zgodę na kandydowanie zgłosiło 11 osób. W głosowaniu tajnym wybrano radę sołecką wsi Walce na lata 2019-2013 w następującym składzie: Magdalena Osieka, Gabriela Kubis, Patrycja Bar, Teresa Wieczorek, Maria Lucke, Sylwia Grzesik, Piotr Sado, Rudolf Białas, Artur Machoń.

zobacz stronęimg20190203wa0000_01 

Ostatnie zebranie rady sołeckiej

Na tydzień przed wyborami sołtysa i rady sołeckiej odbyło się ostatnie zebranie ustępującej rady sołeckiej. Poświęcone było omówieniu działalności i przygotowaniu sprawozdania na zebranie wiejskie. Sołtys podziękował swoim współpracownikom, mając nadzieję że będą nadal go wspierać o ile zostanie wybrany na sołtysa. Na koniec wszyscy pozowali do pamiątkowego zdjęcia. Nie ma na nim Magdaleny Osieka, gdyż ze względy na chorobę była nieobecna.

dscn0208 

Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej w Walcach za okres         

              III 2015- I 2019

Rada sołecka i sołtys wsi Walce zostali wybrani na zebraniu wiejskim w lutym 2015 roku. Dziś kończy się nasza kadencja. Pragniemy złożyć sprawozdanie z  działalności w latach 2015- 2018.

W skład rady sołeckiej wchodzili :

Kubis Gabriela

Kern Teresa

Janiczek Danuta

Kołodziejczyk Maria

Osieka Magdalena

Koch Rudolf

Sado Piotr

Chrząszcz Alfred

Suchan Alfred

Sołtys- Kunert Jan

 

Przez całą kadencję rada sołecka realizowała zadania finansowe z zakresu funduszu sołeckiego oraz zadania niematerialne. Spotykaliśmy się na zebraniach, na których były omawiane potrzeby sołectwa i wytyczane zadania do realizacji. Takich spotkań w tej kadencji było 15.

Finanse:

Fundusz sołecki

2015- 26 149,10

2016- 26 425,10

2017- 25 598,80

2018- 30 464,60

Razem: 108 637,60

Ze środków funduszu sołeckiego  w 2015 roku zakupiony został sprzęt do piłki siatkowej na boisko piłki plażowej znajdujące się przy domu kultury. Na Kadubku wykonana została nowa obudowa studni. Wyremontowana została kapliczka na ulicy Podgórnej. Wykonano malowanie wnętrza, położony został tynk ozdobny, pomalowano elementy drewniane. Wypiaskowany został krzyż przed kapliczką. Ze środków funduszu sołeckiego zapłacona została orkiestra na festyn na Kadubku. Zorganizowaliśmy dla wszystkich chętnych wycieczkę do Krzanowic, do parafii w której proboszczem jest ks. Tomasz Gierga. Zwiedziliśmy też Rudy Raciborskie. Ze środków funduszu wyremontowana została droga- odnoga Zamkowej, prowadząca w stronę Malkowic. Było to największe finansowe przedsięwzięcie ze środków funduszu sołeckiego. Wyremontowane zostały dwa pomieszczenia: jedno w domu kultury, drugie w remizie OSP, służące spotkaniom mieszkańców.

Zostało zorganizowane spotkanie sylwestrowe na Kadubku. Rada sołecka włączyła się w organizację gminnego Dnia Kobiet. Jak co roku zakupione zostały kwiaty i krzewy na skwery. Dbaliśmy o promocję naszej miejscowości poprzez utrzymywanie strony internetowej, wydanie kalendarza.Mieszkanki naszej miejscowości dbały o skwery i rabaty. Na dożynki w Rozkochowie przygotowaliśmy koronę i wozy dożynkowe.

    Największym zadaniem realizowanym w 2016 roku było zorganizowanie „Przystanku Antoszka". Zadanie to polegało przygotowaniu podłoża , wyczyszczeniu terenu. Tego podjęli się mieszkańcy Antoszki. Ze środków funduszu wybrukowano teren, zakupiono i zamontowano wiatę, stojak na rowery, kosz, stoły i ławki. Teren zagospodarowali i do dziś dbają o niego mieszkańcy Antoszki. Ze środków funduszu wyremontowano pomieszczenie należące wcześniej do DFK Walce. Wygospodarowane zastało pomieszczenie na biuro dla rady sołeckiej. Zakupione zostały pierwsze ozdoby bożonarodzeniowe oraz krzesła do świetlicy w domu kultury. Wspólnie z DFK Walce zorganizowaliśmy festyn na Kadubku  oraz „ Józefka". Rada sołecka zorganizowała też parafialne dożynki i festyn dożynkowy na plebanii oraz powitanie Nowego Roku 2017 na Kadubku. Wykonana została korona żniwna  i przygotowane wozy na dożynki w Dobieszowicach. Kolejnym zadaniem był zakup kwiatów i akcesoriów ogrodniczych, utrzymywanie w ładzie i porządku skwerów i kwiatów. Sołectwo uczestniczyło w konkursie gotowania grochówki w Grocholubiu.

W 2017 roku  zakupiono sprzęt dla OSP Walce, ze środków funduszu wyremontowano pomieszczenie należące wcześniej do DFK Walce. Wygospodarowane zastało pomieszczenie na biuro dla rady sołeckiej wyremontowano pomieszczenia służące spotkaniom mieszkańców, zakupiono kolejne oświetlenia bożonarodzeniowe, wykonano skwer upamiętniający kolarzy z „Ziemi Opolskiej", zakupiono urządzenie na plac zabaw, wyremontowano drogę polną. Zorganizowaliśmy wspólnie z DFK Oktoberfest oraz wyjazd na Józefka do Kamienia Śląskego. Jak co roku kupiliśmy sezonowe kwiaty i krzewy, pielęgnowaliśmy tereny zielone. Promowaliśmy miejscowość poprzez utrzymanie strony internetowej i wydanie kalendarza.

Rok 2018 był dla naszego sołectwa szczególny, gdyż nasza wieś organizowała dożynki. Stąd w funduszu sołeckim spora kwota była przeznaczona na ich organizację: zakup materiałów dekoracyjnych, kwiatów, kołacza, strojów dla pań niosących koronę. Skoro mowa o dożynkach to pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do ich organizacji. Za przystrojenie posesji, skwerów, wykonanie bram powitalnych, zbieranie i obieranie zboża, wykonanie korony i ozdób, przystrojenie namiotu, obsługę imprezy, zapewnienie bezpieczeństwa, wreszcie liczny udział wozów dożynkowych(18 wozów, scenki rodzajowe, maszyny) w korowodzie. Każdemu z osobna i wszystkim razem składam jeszcze raz serdeczne podziękowania za tak udane dożynki.W 2018 roku zakupiliśmy profesjonalną fontannę do oczka wodnego na Kdubku. Dzięki sponsorom, firmie" Siltek" pana Adama Klimek oraz B+K udało się zakupić pompę za ponad 5000 zł, a z funduszu przeznaczyliśmy na jej montaż i akcesoria 1500zł. Zakupione zostały mundury dla OSP Walce oraz kolejne oświetlenia na Boże Narodzenie. Wyremontowana została kapliczka na ulicy Zielonej, przed Malkowicami. Zadania tego podjęli się panowie Bernard Zimnol i Franciszek Torka. Ze środków funduszu sołeckiego zakupiliśmy materiały budowlane. Pan Rudolf Koch wykonał ławeczki znajdujące się przy kapliczkach na ulicy Zielonej. Została też wyremontowana izba tradycji, gdzie zamontowano nowe sufity. Ze środków funduszu sfinansowano sporządzenie dokumentacji na wykonanie kanalizacji ulicy Zamkowej. Rada sołecka włączyła się w organizację diecezjalnych dożynek na Górze św. Anny. Jak zawsze zakupiliśmy kwiaty i całe upalne lato dbaliśmy o pielęgnację i podlewanie. Z tego miejsca sołtys i rada sołecko pragnie podziękować paniom, które przez cały rok dbają o wygląd skwerów, a mianowicie pani Teresie Koszyk, Gerdzie Świecznik, Monice Białas, Gabrieli i Nikoli Kubis, Grażynie Kulpa, Heldze Machon, Halinie Gierga, Magdalenie Osieka, Gizeli Kunert , Beacie Brandenburg, Patrycji Bar, Gabrieli Schady i panu Bernardowi Mucha z wnukami.

Nie sposób napisać w sprawozdaniu o wszystkich ludziach dobrej woli, którzy pomagali radzie sołeckiej i sołtysowi. Jednak dziękujemy Wójtowi Gminy Walce Bernardowi Kubacie i obecnemu wójtowi,  Markowi Śmiech za pomoc i dopingowanie, dyrektorowi GOK Markowi Śmiech za wszelką pomoc i przychylność, księdzu Józefowi Kobyłka za czytanie naszych ogłoszeń o imprezach i zebraniach oraz udział w nich, zarządowi Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Walcach z panią Danutą Janiczek na czele, zarządowi DFK Walce z panią Manuelą Sado, zarządowi OSP Walce z prezesem Zygfrydem Machoń na czele, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Walce z panią Gizelą Kunert na czele za wspólne inicjatywy i wszelką pomoc. Dziękujemy Związkowi Śląskich Kobiet Wiejskich za promowanie naszej miejscowości na jarmarkach świątecznych i licznych imprezach. Podziękowania składamy też zespołom „Walczanki" i „Heimatmelodie" (niestety już nieistniejącemu) za oprawę muzyczną naszych uroczystości. Dziękujemy Waleckiej Orkiestrze Dętej za oprawę muzyczną naszych imprez, dyrektorkom szkoły podstawowej, Gizeli Kunert i Sylwii Glombik oraz dyrektorce przedszkola, Marioli Triebler za pomoc i współpracę w organizacji imprez. Dziękujemy pani Elżbiecie Rinke za wieloletnie przygotowanie korony żniwnej oraz licznej grupie osób przygotowującej wozy dożynkowe. Wszystkim paniom zaangażowanym co roku w pracochłonne przygotowanie zboża potrzebnego do  korony żniwnej, za piękne  korony i ozdoby dożynkowe.

Wszystkim mieszkańcom, którzy w jakikolwiek sposób pomogli zrealizować ten ogrom pracy, składamy serdeczne podziękowania. Życzymy nowej radzie sołeckiej tak owocnej pracy, jaką wykonała ustępująca rada. Dziękujemy!!

 

                                                         Rok 2018
Na początku stycznia odbyło się pierwsze w tym roku zebranie rady sołeckiej.Sołtys złożył sprawozdanie z działalności w 2017 roku. Przypomniał też o zadaniach z funduszu sołeckiego na 2018 rok. Wstępnie omawiano kwestię dożynek gminnych, których organizatorem będzie sołectwo Walce. Ustalono też terminy imprez organizowanych przez radę sołecką i inne organizacje działające w naszej miejscowości.
 
Remont izby tradycji
Jednym z zadań przewidzianych do realizacji w ramach funduszu sołeckiego na rok 2018 jest remont izby tradycji. Został on wykonany  w lutym. Polegał na wykonaniu stropów z płyt regipsowych i malowaniu sufitów. Po remoncie należało wykonać generalne sprzątanie. Podjęły się tego panie Gabriela Kubis, Elżbieta Filusz, Betina Ignacy, Monika Huta, Elżbieta Stokłosa, Magdalena Wochnik, Manuela Sado, Magdalena Osieka i Gizela Kunert.
img_8390
Wszystkie eksponaty zostały zmagazynowane w dwóch pomieszczeniach.
img_8393
Odkurzanie, mycie
img_8396
ustawianie sprzętów 
img_8395
szło ekipie szybko i sprawnie
 
img_8398 
Wielkanocne dekoracje
img_8471
Jak co roku członkowie rady sołeckiej dekorowali wieś. 
img_8475
Posadzone zostały sezonowe kwiaty,
img_8478
a na skwerkach ustawiono świąteczne dekoracje.
img_8489 
Czyn społeczny
W maju tradycyjnie odbywają się Dni Walec. W tym roku impreza miała niezwykły charakter gdyż połączona była z obchodami 110 lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Walcach. Przed tym ważnym wydarzeniem sołtys zorganizował czyn społeczny. Panie porządkowały teren przy remizie OSP i tzw. Kadubek.
img_8756 
Kradzież skrzynek i kwiatów
 
img_8878
img_8879 
Przygotowania do dożynek
Już w połowie czerwca rozpoczęliśmy przygotowania do dożynek. Cztery ekipy zbierały zboża na polach naszych rolników.
 
img_8935
Panie miały możliwość przekonać się jak to kiedyś za pomocą sierpa się żniwowało.
img_8936 
Kolejna ekipa w domu kultury wykonywała tzw. woniaczki dla dożynkowych gości.
img_9108_640 
Najwięcej pracy było przy obieraniu zboża. 
img_9122_640 
Panie spotykały się codziennie od 23 lipca w stodole państwa Jana i Weroniki Cielanga,
img_9154_640
druga ekipa pracowała przed stodołą Elżbiety Stokłosa.
img_9159_640_01 
img_9160_640 
Obrane zboże trzeba było związać w małe bukieciki, które będą tworzyły ramiona korony.
img_9163_640
Tak przygotowany materiał czekał na wykonanie korony.
img_9169_640 
Zadania tego podjęła się pani Elżbieta Rinke, której pomagały Gabriela Kubis, Betina Ignacy, Miranda Godula, Weronika i Zyta Cielanga, a nawet sołtys Jan Kunert. Ozdoby do korony wykonała Edyta Brzank.
img_9192_640 
Gospodarze nie tylko udostępnili stodołę i garaż, ale pomagali przy koronie.
img_9198_640
img_9197_640 
Kolejna ekipa przygotowała ozdoby do kościoła i na plebanijny płot oraz część ozdób na stoły do namiotu.
img_9214_640 
Remont kapliczki
Już prawie za wsią, na drodze między Walcami a Malkowicami stoi słupowa kapliczka z 1845 roku. Jej fundatorem był Franciszek Dura. Z kapliczką związane są dwie legendy.Jedna głosi,że kapliczka została postawiona w miejscu, gdzie podczas wojny trzydziestoletniej na mokradłach utonęły wojska szwedzkie.Druga głosi,że człowiek wracający nad ranem z zabawy zaczął tonąć.Obiecał Bogu, że jak się wydostanie z bagna to postawi w tym miejscu kapliczkę. Tak się też stało.
img_8974_640_01 
Kapliczka była już mocno zniszczona. Wypadały cegły, na większości wypłukane były fugi,a teren wokół niej był zachwaszczony.
img_9060_640 
W zadaniach funduszu sołeckiego na 2018 rok zaplanowano wykonanie remontu kapliczki.
Zadania tego podjęli się panowie Franciszek Torka i Bernard Zimnol. Musieli wymienić cegły, wyczyścić pozostałe, wykonać nowe fugi. Teren wokół kapliczki zastał uporządkowany i wykoszony przez panów Rudolfa Koch, Alfreda Chrząszcza i Jana Kunerta.
 img_9062_640
Położono też nowe krawężniki, pomiędzy wysypane zostały ozdobne kamyczki. Planuje się  posadzić krzewy. 
Całości dopełniła ławka.Dzięki tym pracom miejsce to może służyć nam mieszkańcom, ale też i przyszłym pokoleniom.
 
ROK 2017
 Świąteczne dekoracje
img_8168
Jak co roku przed świętami rada sołecka dekoruje wieś.
img_8173
Są też stałe elementy dekoracji czyli cztery świece symbolizujące niedziele adwentowe.
img_8179
W tym roku pojawiły się nowe elementy, drewniane choineczki, ustawione w różnych zakątkach naszej wsi.
img_8188 
Witacze przyozdobiono gwiazdami betlejemskimi.
Na ulicy Opolskiej pojawiły się kolejne elementy dekoracyjne zakupione z funduszu sołeckiego.
img_8210
 
img_8199 
Po raz kolejny rodziny uczniów szkoły podstawowej przygotowali ruchomy kalendarz adwentowy.
img_8190 
 
Co dzień w innym domu pojawia się oświetlone okno z cyferką odpowiadającą kolejnemu dniu adwentu.
img_8205
img_8216
Nowa dekoracja pojawiła się też na budynku Banku Spółdzielczego.
img_8208
Na skwerze partnerskim zainstalowana została choinka.
img_8200 
Zebranie wiejskie
26 września 2017 roku odbyło się zebranie wiejskie poświęcone głównie przeznaczeniu funduszu sołeckiego na rok 2018. W zebraniu brało udział 48 osób. Zdecydowano o przeznaczeniu funduszu na następujące zadania:

Przedsięwzięcie nr 1

Podniesienie estetyki miejscowości poprzez pielęgnację skwerów i rabat w miejscowości Walce;                                              

  Przedsięwzięcie nr 2

 Zakup sprzętu dla OSP Walce;

 Przedsięwzięcie nr 3

 Promocja miejscowości poprzez organizowanie imprez  oraz wydanie materiałów promocyjnych;

 Przedsięwzięcie nr 4

 Renowacja pomieszczeń Waleckiej Izby Tradycji;

 Przedsięwzięcie nr 5

Renowacja kapliczki przy ulicy Zielonej;

 Przedsięwzięcie nr 6

Organizacja gminnych dożynek;

 Przedsięwzięcie nr 7

 Sporządzenie dokumentacji i rozpoczęcie kanalizacji ulicy Zamkowej.

 

Realizacja zadań z funduszu sołeckiego
Od stycznia rada sołecka przystąpiła do realizacji zadań przewidzianych do realizacji w 2017 roku.Zostały wyremontowane pomieszczenia służące spotkaniom mieszkańców. Wyremontowano jedno z pomieszczeń użytkowanych przez mniejszość niemiecką, wymalowano pomieszczenie służące Związkowi Emerytów . Udało się też wygospodarować małe pomieszczenie służące radzie sołeckiej.Została zakupiona duża szafa do przechowywania akcesoriów służących do realizacji imprez.Na plac zabaw zakupiono huśtawkę- konika.
img_7594
Ku uciesze najmłodszych na placu pojawiły się też krasnoludki.
img_7596 
Zostały już zakupione kolejne oświetlenia bożonarodzeniowe.
Dwa razy w tym roku zmieniono kwiaty na skwerach i rabatach. Pozostało jeszcze kilka miesięcy na realizację kolejnych zadań z funduszu sołeckiego.

WYKAZ PRZEDSIĘWZIĘĆ

przewidzianych do realizacji w 2017 roku w ramach funduszu sołeckiego przypadającego sołectwu Walce

 Przedsięwzięcie nr 1

 Podniesienie estetyki miejscowości poprzez pielęgnację skwerów i rabat w miejscowości Walce;

 Przedsięwzięcie nr 2

 Zakup sprzętu dla OSP Walce.

 Przedsięwzięcie nr 3

 Promocja miejscowości poprzez organizowanie imprez  oraz wydanie materiałów promocyjnych.

 Przedsięwzięcie nr 4

 Renowacja pomieszczeń służących organizacji spotkań mieszkańców miejscowości.

 Przedsięwzięcie nr 5

 Wykonanie skweru na ulicy Opolskiej - upamiętnienie kolarzy z „Ziemi Opolskiej".

 Przedsięwzięcie nr 6

 Zakup urządzeń na plac zabaw.

  Przedsięwzięcie nr 7

 Remont drogi polnej.

 Nowy skwer na ulicy Opolskiej

Ostatnim zadaniem zrealizowanym w ramach funduszu sołeckiego na 2017 rok była budowa skweru poświęconego waleckim kolarzom. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych działał w naszej miejscowości klub '"ZiemiaOopolska" , sekcja kolarska. Nasi zawodnicy odnosili sukcesy w kraju i za granicą. Poświęcona im została tabilca pamiątkowa zawierająca historię klubu oraz rower- pomnik upamiętniający kolarzy.

img_9030_640 

img_9032_640 

 


ROK 2016
Zebranie wiejskie
img_6581
img_6582_01
img_6584_01 
Nowa wiata na Antoszce
img_5728_01
 
Do porządkowania terenu przystąpili mieszkańcy Antoszki.
img_5730
 Jak widać nie tylko dorośli.
 
img_5734_01
 Sprzętu użyczył i nim operował pan Piotr Pelka.
img_5740 
Gdy teren był gotowy posiana została trawa, a dzięki opadom deszczu już wkrótce wzejdzie.
img_5738
Po ukończeniu prac był czas na pamiątkowe zdjęcie.
 
img_5742_01 
Festyn na Kadubku
Jak co roku, mieszkańcy naszej miejscowości mogą spotkać się na festynie organizowanym przez radę sołecką.
20160618_121036
Już od przedpołudnia 18 czerwca rozpoczęły się przygotowania do festynu. Członkowie rady sołeckiej i OSP Walce przygotowywali namioty, stoły i krzesła.
 
20160618_120956 
Tradycyjnie festyn rozpoczął się od gier i zabaw przygotowanych przez koło DFK oraz radę sołecką.
20160618_195842 
O słodki poczęstunek zadbały panie z rady sołeckiej, które upiekły ciasta.
img_5525
Panowie zajęli się pieczeniem kiełbasek i karkówki.
img_5531
Na początku bawiły się tylko dzieci,
img_5539
 
dla których organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.
img_5538
Niespodzianką dla uczestników festynu był występ młodych tancerzy, którzy perfekcyjnie zatańczyli walca w Walcach.
img_5546
Potem poprosili mieszkańców naszej miejscowości, aby wzięli udział w konkursie tańca.
img_5549
Jury konkursowe wyłoniło najlepszych tancerzy. Zostali nimi państwo Anna i Rudolf Kochowie.
img_5551
W nagrodę otrzymali tort ufundowany przez członkinię rady sołeckiej.
img_5552
Jak co roku był też specjalny taniec dla dzieci połączony ze zbieraniem cukierków.
img_5553 
Tegoroczny festyn był zorganizowany przez radę sołecką DFK Walce oraz OSP Walce.
 
Pielgrzymka sołtysów i rad sołeckich
12 czerwca odbyła się na Górze Świętej Anny doroczna pielgrzymka sołtysów i rad sołeckich. Nie zabrakło tam naszego sołtysa. Po mszy św. w bazylice odbyło się spotkanie sołtysów w domu pielgrzyma oraz wspólny obiad.
20160612_122024_01 
 
Nowe oblicze Kadubka
Rada sołecka przed festynem odnowiła oblicze naszej sceny. Zostało wykonane zadaszenie, na którym zawieszony został napis z nazwą tego miejsca.
20160617_171302
Tak prezentuje się obecnie scena.
20160617_182811 
Zebranie Rady sołeckiej
W kwietniu odbyło się zebranie rady sołeckiej poświęcone planowaniu przedsięwzięć na ten rok. Zgodnie z przeznaczeniem funduszu sołeckiego na rok 2016 na Antoszce wykonana będzie wiata z akcesoriami. Będzie ona gotowa na przełomie maja i czerwca. Obradowano też nad festynem sołeckim, który odbędzie się 18 czerwca.
img_4970
 
 
img_4971 
Planowano też realizację innych zadań w ramach funduszu sołeckiego. Zakupione zostało już świąteczne oświetlenie, krzesła do świetlicy, kwiaty i akcesoria do utrzymania estetyki skwerów i rabatów.
Świąteczne dekoracje
Jak co roku sołtys i rada sołecka przystroili wieś z okazji świąt Bożego Narodzenia.Na skwerach i placach pojawiły się świąteczne dekoracje, które uroku nabrały z początkiem roku, gdyż wtedy spadł pierwszy od dwóch lat śnieg.
img_4663
 
 
img_4664
 
 
img_4691
 
 
img_4688 
Powitanie Nowego Roku na Kadubku.
Tradycją stało się już,że mieszkańcy Walec nowy rok witają na placu spotkań tzw. Kadubku. Tak było i w tym roku. Jednak pogoda niezbyt sprzyjała spotkaniu na świeżym powietrzu.Jednak im bliżej północy, tym więcej mieszkańców gromadziło się na placu. Nowy Rok walczanie powitali wspólnie z naszymi muzykami.
 
img_4646
Po uroczystym powitaniu Nowego Roku 2016 był czas na rozmowy i wypicie lampki szampana.
img_4652 
Wycieczka do Krzanowic i Rud Raciborskich
Ze środków funduszu sołeckiego na rok 2015 zorganizowano wycieczkę do Krzanowic i Rud Raciborskich. Wzięło w niej udział 80 mieszkańców Walec.Celem wyjazdu były odwiedziny księdza Tomasza Giergi wywodzącego się z Walec, który jest proboszczem w Krzanowicach. Ksiądz Tomasz przywitał przybyłych i zaprosił do głównego kościoła w parafii na mszę świętą. Po niej, w kościele, opowiedział o parafii miasteczku Krzanowice. Okazało się, że oprócz kościoła pod wezwaniem św. Wacława, w parafii znajdują się jeszcze trzy inne świątynie.Po spotkaniu w kościele Walczanie udali się na plebanię, gdzie czekał na nich poczęstunek- pyszne ciasta upieczone przez parafianki z Krzanowic, kawa i herbata. na stołach pojawił się też kołacz przywieziony z Walec.
img_4206_01
 
Ksiądz Tomasz i jego mama ugościli serdecznie przybyłych.
 
img_4209
 
Był czas na rozmowy, zwiedzenie obejścia plebani i wspólne zdjęcia.
 
img_4210
 
Na koniec uczestnicy wycieczki zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie i ruszyli na zwiedzanie kolejnych kościołów.
 
img_4222
 
Pierwszym z nich był kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja.
 
img_4223
 Potem zwiedzany był kościół pod wezwaniem świętej Barbary w Pietraszynie oraz pierwszy kościół w tej miejscowości, również pod wezwaniem świętej Barbary. Po podziękowaniach i pożegnaniu księdza Tomasza wycieczka udała się w dalszą podróż, do klasztoru pocysterskiego w Rudach Raciborskich.
 
img_4229
Tam zwiedzany był gotycki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Pokornej, park oraz klasztor.
 
img_4235
Szczególnie podobał się ogród oraz rosnące w nim rośliny.
 
img_4236 
Uczestnicy wycieczki podziwiali odrestaurowane z wielką pieczołowitością ściany klasztoru.
img_4239 
Po zwiedzaniu wycieczkowicze udali się na obiad serwowany w przyklasztornej restauracji.
 
Fundusz sołecki na 2016 rok
 
Na zebraniu wiejskim w dniu 22 września2015 roku dokonano  podziału funduszu sołeckiego na rok 2016.Do realizacji przyjęto następujące przedsięwzięcia:

 Przedsięwzięcie nr 1

 Podniesienie estetyki miejscowości poprzez pielęgnację skwerów i rabat w miejscowości Walce;

 Przedsięwzięcie nr 2

Zakup wiaty drewnianej na przysiółek Antoszka wraz z jej montażem i zagospodarowaniem terenu.

 Przedsięwzięcie nr 3

 Promocja miejscowości poprzez organizowanie imprez i wycieczek oraz wydanie materiałów promocyjnych.

 Przedsięwzięcie nr 4

 Renowacja pomieszczeń służących organizacji spotkań mieszkańców miejscowości.

 Przedsięwzięcie nr 5

Renowacja tzw.” skweru partnerskiego”.

Przedsięwzięcie nr 6

Zakup oświetlenia na Boże Narodzenie.